Úvod Mapa webu Kontakty EN

Jan Ringoš, Tringi.TRIMCORE.cz

Programy a nástroje  »  Programy  » 

Supervisor

MX-3 Supervisor je nástroj, který umožňuje okamžitě pozastavit nebo ukončit problematické procesy, aplikace nebo hry. Byl navržen pro použití v krajních situacích, kdy problémový proces vytěžuje systém natolik, že se nedaří otevřít ani Správce úloh systému Windows. Je určen nejen pro profesionály ale i pro zkušené uživatele, kteří nechtějí takové problémy řešit restartem počítače a přijít tak o práci otevřenou v jiných programech, ne-li riskovat poškození souborového systému.

Aktualizace

 • 01.09.2010: Uvolněna verze 1.0.1
Stáhnout

Stáhnout: Supervisor.exe

Instalační program nástroje MX-3 Supervisor. Verze 1.0.1
Velikost souboru: 153 kB

Instalace a aktualizace

Po nainstalování otevřete Ovládací panely, vyhledejte a otevřete panel MX-3 Supervisor (32 bitový, na Windows Vista ve zvláštní kategorii). Na první záložce tohoto panelu je tlačítko Start, kterým lze Supervisor spustit. Aby byl spuštěn automaticky při každém startu systému, je nutné zaškrtnout políčko Enabled.

Zkontrolovat dostupnosti nové verze program lze přímo z příslušného ovládacího panelu. K aktualizaci ze starší verze stačí jednoduše přeinstalovat novějším balíčkem. Nastavení i licenční informace budou zachovány.

Nároky na systémové prostředky

 • Windows XP, Windows Server 2003 nebo novější
 • 10 MB volné paměti RAM
 • 1 MB volného místa na disku

Prověřená kompatibilita

 • Windows XP (taktéž XP Embedded)
 • Windows Vista a 7
 • Windows Server 2003 (včetně R2)
 • Windows Server 2008 (i x64, i Server Core)

Podrobný popis

Typickým scénářem pro využití programu MX-3 Supervisor může být ukončení nereagující hry běžící v celoobrazovkovém režimu, ukončení procesu běžícím s vysokou prioritou a tudíž blokujícím i Správce úloh, nebo třeba jen dočasné pozastavení náročnějšího procesu úlohy, která to sama nepodporuje (nemá nic jako tlačítko Pozastavit/Obnovit).

MX-3 Supervisor však není určen aby nahradil Správce úloh nebo Process Explorer, ale aby je efektivně doplnil. Ve chvíli, kdy je Supervisor aktivován si uživatel již může spustit svůj oblíbený program pro správu procesů. MX-3 Supervisor je aktivován stiskem kombinace Ctrl+Win+Del (výchozí, lze změnit) nebo také Ctrl+Break (taktéž lze změnit). Ze seznamu běžících procesů v programu je možné pozastavit (a posléze obnovit) nebo násilně ukončit libovolný proces.
Při aktivaci zkratkou Ctrl+Break je navíc provedena analýza vytížení systému jednotlivými procesy a deset nejnáročnějších procesů zobrazeno uživateli.

Licence

Program MX-3 Supervisor je poskytován jako Freeware.
Pro podrobný text licence přejděte na Freeware licence.
Prosím zvažte také své možnosti podpořit tento produkt: Jak podpořit vývoj.

Upozornění a známé problémy

 • Program je určen především pro Windows XP.
 • Lokalizace programu do češtiny se neplánuje.
 • Pro zajištění maximální schopnosti reagovat na povely a klávesové zkratky, zvláště v případě přetížení systému, běží Supervisor s maximální možnou prioritou. Proto není vhodný k nasazení na serverech provozujících real-time a časové kritické úlohy.
 • Windows Vista: Tlačítko k vypnutí systému na tomto systému uživatele rovnou odhlásí. Na Windows XP i Windows 7 je zobrazen příslušný dotaz.
 • Běží-li program v kontextu uživatelského účtu s omezenými právy, jsou jeho funkce omezené podle podle privilegií takového účtu. Typicky nejsou zobrazeny všechny procesy, nelze zobrazit všechny jejich detaily či některé procesy nelze ovládat. Podobně jsou funkce programu omezeny i na 64 bitovém operačním systému.
 • Běží-li v systému příliš mnoho vláken (desítky tisíc), mohou být reakce programu pomalejší.
 • Programy používající ikony v oznamovací oblasti hlavního panelu spuštěné na ploše programu Supervisor nebudou schopny tyto ikony zobrazit.
 • Funkce programu může být omezena jiným programem. Symptomem je náhlé, zdánlivě spontánní, přepnutí zpět na hlavní plochu Windows krátce po aktivaci plochy programu Supervisor. Technické podrobnosti k tomuto problému (v angličtině) se lze dočíst například v tomto článku: Desktops on Windows ultimately broken by every other application using IsWorkstationLocked. Řešením je takový program(y) dohledat postupným ukončováním a přestat jej používat nebo si vyžádat od výrobce opravenou aktualizaci.
 • Chybová hláška Unable to initialize resources required to run this program. při spuštění oznamuje nedostatek prostředků, nejčastěji k vytvoření plochy programu. Je nutné uživatele odhlásit a znova přihlásit nebo počítač restartovat, aby bylo možné MX-3 Supervisor používat.

Motivace

Hlavní motivací pro napsání programu Supervisor, mimo vlastních zkušeností s problematickým softwarem a neschopností Windows XP se s ním vypořádat, byla diskuze pod příspěvkem I've seen why people steal the foreground window for their dialog box na blogu Raymonda Chena, kde uživatelé volali po zakomponování podobného chování do Správce úloh systému Windows. MX-3 Supervisor neběží v žádném zvláštním ochranném režimu, ale vysoká priorita a oddělená plocha mu zajistí preempci před většinou problematických programů.

Relevantní odkazy

portfolio, knihovna programů, nástrojů a zajímavého software